fbpx
×
Strona główna O wystawie Aktualności Galeria Media Edukacja Współpraca Cennik Kontakt English
☰ menu


Abp Julián Barrio Barrio na wystawie “Śladami Jezusa” w Częstochowie.

20 sierpnia 2019

20 sierpnia wystawę multimedialną “Śladami Jezusa” odwiedził Arcybiskup Santiago de Compostella – Julián Barrio Barrio. Celem przyjazdu było przeżycie podróży do Jerozolimy w Częstochowie oraz poczucie ducha pielgrzymowania na Jasną Górę.

Wizyta metropolity Santiago rozpoczęła się Mszą Świętą w języku hiszpańskim w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Arcybiskup zwiedził również najciekawsze miejsca, które znajdują się w jasnogórskim sanktuarium.

Specjalnie dla Arcybiskupa wystawa “Śladami Jezusa” została przygotowana w wersji z hiszpańskim narratorem. Na pytania dotyczące samej wystawy, abp Barrio Barrio wypowiadał się ze wzruszeniem: Bardzo ważne było dla mnie, aby ponownie wrócić do Polski i móc zobaczyć tę wystawę. Celem pielgrzymki może być dowolne święte miejsce, ale każdy pielgrzymuje po to, by odnaleźć sens życia i odpowiedź na pytania, które ma w swoim sercu. Dodał również: Chciałbym, aby można ją było oglądać również w Santiago.

Santiago de Compostela, podobnie jak Jasna Góra, jest miejscem, do którego każdego roku zmierzają pielgrzymi z całego świata. Intencją przybyłego arcybiskupa jest, aby w Roku Świętym, czyli 2021 zaprezentować coś wyjątkowego pielgrzymom, którzy będą tłumnie przybywać do Santiago de Compostella. Dla wszystkich nas jest to poruszająca chwila, bo miejsce to jest światową stolicą pielgrzymów – przypomniał Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i inicjator wystawy.

W tym dniu obecny był również o. Stanisław Narcyz Klimas – opiekun merytoryczny wystawy “Śladami Jezusa”, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Jerozolimie oraz jest specjalistą w zakresie wiedzy o Bożym Grobie. Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest pielgrzymką życia, kolebką naszej wiary, pięknie nazywana piątą Ewangelią. Każdy powinien zobaczyć to miejsce, szczególnie duchowni, którzy głosząc Ewangelię, powinni poznać, skąd się to wszystko wywodzi. Ułatwia to niesamowicie przekaz ewangeliczny z ludźmi – oznajmił.

Jasna Góra również znajduje się na szlaku do Santiago de Compostella, który wpisuje się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce. Tzw. ‚szlak jasnogórski’ mimo 68 kilometrów jest niezwykle ważny, ponieważ łączy Warszawę i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, jedną z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba.

Dziękujemy za pomoc przy organizacji spotkania Ojcom Paulinom, którzy sprawują opiekę nad Klasztorem Jasnogórskim, a także Akcji Katolickiej która jest partnerem wystawy “Śladami Jezusa” w Częstochowie.