fbpx

JEROZOLIMA W WARSZAWIE.

29 marca 2019

Znana historia opowiedziana na nowo. Realistyczna rekonstrukcja miejsc z Jerozolimy sprzed 2000 lat, wyjątkowa muzyka, spektakularne animacje, a nawet zapachy – tego wszystkiego można zasmakować na multimedialnej wystawie „Śladami Jezusa”, która do czerwca będzie w Warszawie. W podróży do źródeł chrześcijaństwa towarzyszy nam głos narratora Piotra Fronczewskiego, dopełniony przez poruszający śpiew syryjskiej artystki Myrny Kbbeh. To niezapomniane i poruszające przeżycie. 

Każdy, kto przyjdzie w tegoroczne Triduum paschalne do kościoła warto, żeby zobaczył tę wystawę. Warto, żeby przeżył tę inscenizację multimedialną, która w sposób niezwykły, nietypowy pokazuje te trzy najważniejsze dni w życiu Pana Jezusa, które są wpisane w życie każdego z nas, przez chrzest, w którym zostaliśmy zanurzeni – powiedział podczas ceremonii otwarcia wystawy Kard. Kazimierz Nycz. Zwiedzający odbywają w fizycznej przestrzeni osobistą pielgrzymkę z Wieczernika – w którym właśnie skończyła się Ostatnia Wieczerza – przez ogród Getsemani, stają u stóp Golgoty, poznają historię narzędzi Męki Pańskiej, następnie są przed Bożym Grobem, po czym przechodzą do sali pogrzebowej by poznać sposób pochówku Jezusa i fenomen Całunu Turyńskiego, oraz chust z Oviedo i Manopello. Następnie poznają historię Bożego Grobu w formie filmu, po czym dowiadują się o rozwoju chrześcijaństwa w formie widowiska świetlnego, by przejść do Sali ośladach Polaków w Ziemi Świętej i wrócić z powrotem do Wieczernika, w którym właśnie nastąpiło zesłanie Ducha Świętego. Dziękuję organizatorom tej wystawy za inicjatywę, pomysł i realizację.Cieszę się, że ona powstała – mówił bp. Romuald Kamiński. Chodzi przede wszystkim o wydobycie pewnych emocji, aby człowiek poczuł to co może zobaczyć w Jerozolimie. 

Rzeczywiście Ci, którzyw ychodzą, którzy zwiedzili tę wystawę twierdzą, że jest to przeżycie – opowiadał O. prof. Narcyz Klimas, opiekun merytoryczny wystawy. Autorem i realizatorem wystawy jest studio kreatywne Tengent, którego członkowie mają na swoim koncie takie produkcje jak film „Miasto ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „Niezwyciężeni” dla IPN, czy projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Wystawa została zaprojektowana tak, by przybliżyć sacrum językiem kultury. Przemawia zarówno do umysłu, jak i serca. Dostarcza wiedzę i oferuje duchowe przeżycie. Zwiedzający będą mogli między innymi stanąć u stóp Golgoty, poznać historię Bożego Grobu, obejrzeć wyjątkowe obiekty związane z historią Jezusa i pomyśleć o swojej roli w tej opowieści – wyjaśnia Krzysztof Noworyta ze studia Tengent, producent i pomysłodawca wystawy. Ekspozycja jest otwarta codziennie od godz. 9.00, od poniedziałku do piątku do godz. 20.00, a w weekendy do 21.00. Bilety (na konkretną godzinę) można kupić na stronie: www.sladamijezusa.pl oraz u partnerów – eventim i ebilet. Honorowy patronat nad wystawą objęli: ks. kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, o. Francesco Patton ofm – kustosz Ziemi Świętej,ks. bp Romuald Kamiński – biskup diecezji warszawsko-praskiej, oraz ks.prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Urząd Dzielnicy Wilanów. Partnerem wystawy jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Przymierze Rodzin.

Tradycje starożytnej Jerozolimy i codzienność ostatnich dni życia Jezusa.

4 kwietnia 2019, godz. 19.00

Tradycja i religia żydowska są bogate w liczne zwyczaje związane z życiem człowieka –od narodzin do śmierci. Codzienność w Jerozolimie od wieków upływała tak samo – ludzie zakładali rodziny, rodziły się dzieci, budowano domy, pracowano. Chłopi, rzemieślnicy i handlarze zajęci byli własnymi sprawami i obowiązkami, tak jak i my dzisiaj. Gdzieś obok tej monotonii dzieje się historia, która zmieni losy świata.

Co dziś wiemy o tradycjach żydowskich i życiu w Jerozolimie czasów Jezusa? W jakim stopniu ta wiedza może ułatwić nam zrozumienie historii zbawienia, bo przecież ziemskie życie Chrystusa jest nierozerwalnie związane z tradycją, prawami i obyczajami narodu wybranego.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dowiemy się jak żyli mieszkańcy Galilei a jaką pozycję miała Judea przekształcona w 6 r. n.e. w rzymską prowincję? Jak wyglądały miasteczka, z którymi związany był Chrystus: Nazaret i Kafarnaum? Jak była rola Jerozolimy? Jakie zwyczaje żydowskie powinniśmy znać i rozumieć? 

Spotkanie jest darmowe, brak wolnych miejsc.
email: katarzyna.jedlinska@tengent.studio, telefon +48 601 935 520

Ojciec Narcyz Klimas, OFM, zaprasza na wystawę

29 marca otwarcie wystawy.

Twarz Boga - tajemnice relikwii pustego grobu

19 maja 2019, godz. 19.00

Naszymi gośćmi będą naukowcy, którzy są orędownikami twierdzenia, że wizerunek widniejący na chuście z Manopello nie mógł zostać wykonany przez człowieka, ani w czasach nowożytnych, ani tym bardziej w starożytności. Obraz z Manoppello posiada historycznie udokumentowany rodowód, pochodzący z czasów starożytnych. W ramach spotkania goście wykażą, że to właśnie chusta z Manopello stała prototypem wczesnochrześcijańskich wizerunków Chrystusa.

Przyjdź i dowiedz się więcej! Spotkanie poświęcone wizerunkowi oblicza Jezusa Chrystusa z Całunu Turyńskiego i chusty z Manopello już w maju.

Spotkanie jest darmowe, prosimy o wcześniejszą rezerwację – email: rezerwacje@sladamijezusa.pl, telefon +48 577 131 440

Zapis video wykładu
 

Kontakt (bilety indywidualne):

Kontakt (rezerwacje grupowe):

Menedżer wystawy i kontakt dla mediów:

Daria Jędras
+48 663 605 213

daria.jedras@tengent.studio

Social media:

Organizator:

Patroni honorowi:

EpiskopatPL-649x231

Partnerzy:

Patroni medialni:

fiat

Częstochowa

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Parking obok Domu Pielgrzyma

ul. Oleńki 10/16.

Informacje i rezerwacje:
+48 577 131 440
+48 577 131 442
bilety@sladamijezusa.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela:
9:00 – 21:00