fbpx

Abp Julián Barrio Barrio na wystawie “Śladami Jezusa” w Częstochowie.

20 sierpnia 2019

20 sierpnia wystawę multimedialną “Śladami Jezusa” odwiedził Arcybiskup Santiago de Compostella – Julián Barrio Barrio. Celem przyjazdu było przeżycie podróży do Jerozolimy w Częstochowie oraz poczucie ducha pielgrzymowania na Jasną Górę.

 

Wizyta metropolity Santiago rozpoczęła się Mszą Świętą w języku hiszpańskim w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.  Arcybiskup zwiedził również najciekawsze miejsca, które znajdują się w jasnogórskim sanktuarium.

 

   

Specjalnie dla Arcybiskupa wystawa “Śladami Jezusa” została przygotowana w wersji z hiszpańskim narratorem. Na pytania dotyczące samej wystawy, abp Barrio Barrio wypowiadał się ze wzruszeniem: Bardzo ważne było dla mnie, aby ponownie wrócić do Polski i móc zobaczyć tę wystawę. Celem pielgrzymki może być dowolne święte miejsce, ale każdy pielgrzymuje po to, by odnaleźć sens życia i odpowiedź na pytania, które ma w swoim sercu. Dodał również: Chciałbym, aby można ją było oglądać również w Santiago.

 

 

Santiago de Compostela, podobnie jak Jasna Góra, jest miejscem, do którego każdego roku zmierzają pielgrzymi z całego świata. Intencją przybyłego arcybiskupa jest, aby w Roku Świętym, czyli 2021 zaprezentować coś wyjątkowego pielgrzymom, którzy będą tłumnie przybywać do Santiago de Compostella. Dla wszystkich nas jest to poruszająca chwila, bo miejsce to jest światową stolicą pielgrzymów – przypomniał Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i inicjator wystawy.

 

 

W tym dniu obecny był również o. Stanisław Narcyz Klimas – opiekun merytoryczny wystawy “Śladami Jezusa”, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Jerozolimie oraz jest specjalistą w zakresie wiedzy o Bożym Grobie.  Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest pielgrzymką życia, kolebką naszej wiary, pięknie nazywana piątą Ewangelią. Każdy powinien zobaczyć to miejsce, szczególnie duchowni, którzy głosząc Ewangelię, powinni poznać, skąd się to wszystko wywodzi. Ułatwia to niesamowicie przekaz ewangeliczny z ludźmi – oznajmił.

 

 

Jasna Góra również znajduje się na szlaku do Santiago de Compostella, który wpisuje się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce. Tzw. ‚szlak jasnogórski’ mimo 68 kilometrów jest niezwykle ważny, ponieważ łączy Warszawę i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, jedną z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba.

 

 

Dziękujemy za pomoc przy organizacji spotkania Ojcom Paulinom, którzy sprawują opiekę nad Klasztorem Jasnogórskim, a także Akcji Katolickiej która jest partnerem wystawy “Śladami Jezusa” w Częstochowie.

 

Zdjęcia: B.M.Sztajner

Tradycje starożytnej Jerozolimy i codzienność ostatnich dni życia Jezusa.

4 kwietnia 2019, godz. 19.00

Tradycja i religia żydowska są bogate w liczne zwyczaje związane z życiem człowieka –od narodzin do śmierci. Codzienność w Jerozolimie od wieków upływała tak samo – ludzie zakładali rodziny, rodziły się dzieci, budowano domy, pracowano. Chłopi, rzemieślnicy i handlarze zajęci byli własnymi sprawami i obowiązkami, tak jak i my dzisiaj. Gdzieś obok tej monotonii dzieje się historia, która zmieni losy świata.

Co dziś wiemy o tradycjach żydowskich i życiu w Jerozolimie czasów Jezusa? W jakim stopniu ta wiedza może ułatwić nam zrozumienie historii zbawienia, bo przecież ziemskie życie Chrystusa jest nierozerwalnie związane z tradycją, prawami i obyczajami narodu wybranego.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dowiemy się jak żyli mieszkańcy Galilei a jaką pozycję miała Judea przekształcona w 6 r. n.e. w rzymską prowincję? Jak wyglądały miasteczka, z którymi związany był Chrystus: Nazaret i Kafarnaum? Jak była rola Jerozolimy? Jakie zwyczaje żydowskie powinniśmy znać i rozumieć? 

Spotkanie jest darmowe, brak wolnych miejsc.
email: katarzyna.jedlinska@tengent.studio, telefon +48 601 935 520

Ojciec Narcyz Klimas, OFM, zaprasza na wystawę

29 marca otwarcie wystawy.

Twarz Boga - tajemnice relikwii pustego grobu

19 maja 2019, godz. 19.00

Naszymi gośćmi będą naukowcy, którzy są orędownikami twierdzenia, że wizerunek widniejący na chuście z Manopello nie mógł zostać wykonany przez człowieka, ani w czasach nowożytnych, ani tym bardziej w starożytności. Obraz z Manoppello posiada historycznie udokumentowany rodowód, pochodzący z czasów starożytnych. W ramach spotkania goście wykażą, że to właśnie chusta z Manopello stała prototypem wczesnochrześcijańskich wizerunków Chrystusa.

Przyjdź i dowiedz się więcej! Spotkanie poświęcone wizerunkowi oblicza Jezusa Chrystusa z Całunu Turyńskiego i chusty z Manopello już w maju.

Spotkanie jest darmowe, prosimy o wcześniejszą rezerwację – email: rezerwacje@sladamijezusa.pl, telefon +48 577 131 440

Zapis video wykładu
 

Kontakt (informacje i rezerwacje):

Menedżer wystawy i kontakt dla mediów:

Daria Jędras
+48 663 605 213

daria.jedras@tengent.studio

Social media:

Organizator:

Patroni honorowi:

EpiskopatPL-649x231

Partnerzy:

Patroni medialni:

fiat

Częstochowa

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Parking obok Domu Pielgrzyma

ul. Oleńki 10/16.

Informacje i rezerwacje:
+48 577 131 440
+48 577 131 442
bilety@sladamijezusa.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela:
9:00 – 19:00